Tak

Museet har modtaget beretninger eller effekter fra eller tilhørende:

Modtagere af sølvulven m.fl.

  • DC Hartvig Møller (Hellerup divisonen)
  • SC Ove Holm (1. Ordrup Trop)
  • DC Jens Hvass (Nørrejyske division)
  • TL Torsten Hartvig Nielsen (Gram Trop)
  • DC Jørgen "Stoffer" Christoffersen (Heimdal division)
  • RL Jørgen Weirsøe (Grøndalsvænge)

Tropledere, divisionschefer, kolonneførere & spejderchefer

  • TF Bent Bjerring (Ridder Roland)
  • TL Brian Rützou (Thors Følgesvende, Taastrup)
  • DC Erik Duch
  • DC Erik E. Pedersen (Fredensborg division, 1. Frederiksværk Trop)
  • TL Erik Petersen (Asmild)
  • SC Erik Sennels ("Buderupholm Trop")
  • TL Erling Fossum (Fuglebakken Trop, Heimdal division)
  • TF Finn Møgelvang ("Kong Erik Trop, Helsingør")
  • TF Flemming Geertsen (2. Ordrup Trop)
  • DC Hans Kirkeby Hansen (3. Hellerup, Hellerup divisionen)
  • TF H.E. Steffensen "Steff" (Broager Trop, Kong Erik Trop m.fl.)
  • TF Henning Pedersen "TEXAS" (1. Lillerød Trop)
  • TL Henrik Storm (Kong Volmer Sørtop)
  • Æm Jens Andersen (1. Næstved)
  • DC Jens Hvass (Nørrejyske)
  • TL Jesper B. Pålsson (Gruppe Loke, Hedehusene)
  • TF John W. Lauritsen (Gjøngerne)
  • DC Jørgen Christoffersen "Stoffer" (Heimdal)
  • TL Jørgen Gornitzka (Fugl Phønix Trop)
  • RF Jørgen Weirsøe (Grøndalsvænge)
  • TF Jørn Hecht-Hansen "Strit" (Gjøngerne Trop)
  • TF Kurt Ivarsson (1. Næsvted)
  • TL Lars Kølle Brøndsel (Rolf Krake Trop, Køge)
  • SC Lars Hansen ("1. Næstved Trop")
  • SC Martin Christensen ("1. Næstved Trop")
  • DC Mogens Holmberg (Nyboder division)
  • TL Morten Batting (Kong Valdemars Trop)
  • TL Preben Bjergagger
  • SC Per Stigaard ("Gruppe Loke)
  • SC Poul Wilcke ("1. Nørrebro Trop")
  • TL Stinus Andersen (Grib Skov Trop)
  • DC Svend Buhl
  • TL Uwe Lundberg (Grænsetroppen)
  • TL Verner Jensen (Robin Hood, Amager)
  • TF Walter Schwartz (1. Skagen Trop)
  • TF Øivind Kaas-Larsen (1. Nørrebro)

Flokledere, Stammeledere & Roverledere

  • FL Bente Wilcke (Grib Skov Trop)
  • FL Eva Rasmussen (1. Næstved Flok)
  • FF Grete Lauritzen (Polarulve, Dyssegaard, Søborg Division)
  • FL Gurli Andersen (1. Næstved Flok)
  • FL Ilse Bjerring
  • FF Inga Heiberg (3. Charlottenlund Flok)
  • SL Inga Nielsen (Jens Langkniv)
  • FF Irene Cederkvist (Prins Hamlet Flok)
  • RL Jan "Basse" Petersen (Ridder Ebbe Trop & Flok)
  • RF Jørgen Weirsøe (Grøndalsvænge Trop)
  • FF Karen Hjorth (Vedels Egne)
  • FL Kirsten Jensen (Rold Skov)
  • FL Lisbeth Abildgaard (Budertuphom Trop)
  • FF Maren Andersen (Claus Nar, Sortemose Flok)
  • FF Merete Geismar (Frederiksborg Flok)
  • SL Ole Lumholt (Sortfodsstammen, Grib Skov Trop)
  • FF Vera Trampedach (Henrik Gerners Trop, Helsingør)

Tropassistenter, Stammeassistenter, Flokassistenter, Divisionsassistenter, Kolonneassistenter

  • TA Allan Hoff-Jessen "Fossa" (Nyboder Trop)
  • TA Carsten Erik Møller "Carse" (Gjøngerne Trop)
  • TA Christian Clarence Hansen (Grib Skov Trop)
  • TA Claus Frederiksen (1. Næstved)
  • TA Eigil Andersen (1. Skanderborg Trop)
  • TA Erik Trampedach (Henrik Gerners Trop, Helsingør)
  • DA Gert Gronemann (1. Brønshøj)
  • FA Helle Rotne (Gjøngerne Flok)
  • FA Jakob Toft Jensen (Frederiksborg Trop)
  • SA Jan Andersen (Stenlænderne)
  • DA Jens Krarup (Fuglebakken Trop, Heimdal Division)
  • TA Jens Ole Ravn (1. Næstved Trop)
  • FA Joan Ladegaard (1. Søndersø)
  • TA Kenneth Jensen (Fugl Phønix)
  • TA Lise Kirkeby Hendrup (Hellerup DDP)
  • TA Nicolaj Zørn
  • DA Niels Hjorth (Vedels Egne, Kbh. Vestre distrikt)
  • TA Peer Hjorth "Micro" (Gjøngerne Trop)

Spejdere

  • Anker Johansen (1. Næstved)
  • Bertel Dahlgaard (3. Charlottenlund Trop)
  • Bo Briks Richardt ("Kong Erik Trop, Helsingør")
  • Bo Richarardt (Espergærde Trop)
  • Bodil Henningsen
  • Christian Duch
  • Clarence Hansen
  • Dan Bjerring (Ridder Roland)
  • Ebbe Ross (4. Aabenraa Trop)
  • Erik Hendrup (1. Herlev Trop)
  • Erik Wriidt Sørensen
  • Eva Gaihede
  • Flemming Bo Hansen Albeck (Østerbro)
  • Frank Dahlgaard (3. Charlottenlund Trop)
  • Gertrud Paludan (Sct. Georg Gildet)
  • Hans Arup
  • H. J. Foss
  • Helmer Bergelius (Gjøngerne Trop)
  • Henrik de Voss (Vedels Egne)
  • Henrik Schwartz (Ulf Jarl Trop, Brøndbyøster)
  • Holger Dahl (Poul Asmussen Trop, Lyngby)
  • Holger Dybdahl (Klokkekilde roverklan)
  • Jan Fischer Møllegård (Sct. John Trop)
  • Jan Ihlemann (1. Østerbro)
  • Jens E. Brammer (1. Ordrup)
  • John Kjeldgaard
  • Jørgen Danielsen "Bingo" (Præriens Sønner)
  • Jørgen Sletgaard (Nykøbing Falster Bytrop)
  • Kim Petersen (Ridder Roland)
  • Kurt Kramshøj (Vedels Egne)
  • Magnus Poul Holst (1. Sct. Georg Trop, Vesterbro)
  • Nils Hansen "Prop" (1. Charlottenlund Trop)
  • Steen Michalsen (Fuglebakken, Heimdal division)
  • Frank Schjønning
  • H.C. Larsen
  • Jacob Grip (Gentofte)
  • James Pedersen (Nyboder Trop)
  • Jan Fischer Møllegård (Sct. John Trop, Vanløse)
  • Jens Brinch Møller (Aalborg)
  • Jens Lassen (Jon Litles Trop)
  • Jens Richardt
  • Karsten Staunstrup (Nykøbing Falster Bytrop)
  • Leif Felskov (Prins Boriz Trop, Faxe)
  • Leif Westi Lauritsen "Jaba" (Gjøngerne Troop)
  • Martin Nielsen (Hans Jæger Trop, Amagerland division)
  • Monrad (2. Hellig Anders, Slagelse)
  • Ole Bay Andersen (1. Hellig Anders Trop, Slagelse) - henrettet modstandsmand
  • Ole Klingest (3. Hellerup)
  • Ole Skov (Huronerstammen, Brønshøj division)
  • Oscar Samuelsen (2. Østerbro Trop)
  • Peder R. Stephensen (2. Ordrup Flok)
  • Per Årman (1. Valby)
  • Peter Wulff (Sct. Bendt, HKD)
  • Pernille Grip (Folehaven gruppe)
  • Peter Clemmensen
  • Peter Wilhjelm
  • Preben K. Nielsen (1. Vesterbro Trop og Flok)
  • Preben Skaarup (1. Absalon)
  • Poul Holst (1. Sct. Gerogs Trop)
  • Poul Hvidberg (Gjøngerne)
  • Steen Kirkegaard (Bjarkes Trop, Rolf Krake division)
  • Søren Petersen
  • Steen Sjørslev (Ridder Roland)
  • Steen Winkler-Christensen (Vedels Egne & Bjørnetroppen, Absalon division)
  • Søren Abildgaard (Buderupholm Trop)
  • Søren Winther (Klokkekilde Roverklan)
  • Torben Hammelev (Gjøngerne Trop / Baunehøj Div.)
  • Troels Djælund (1. Nørrebro)
  • Verner Nielsen (Haverslev Trop)
  • Viggo Larsen
  • Viggo Møller (Jens Bangs Trop)
  • Walther Petersen "Basse" (Grøndalsvænge / Nørrebro)

Fra andre korps

  • Bodil Madsen (KFUM)
  • Graham Rutherford (Scout Chief, B.P. Scouts, UK)
  • Inger Dybdal (KFUK)
  • Jette Herluf
  • Karen Clasen (KFUK, 5. patrulje, 3. trop, Sj. Division)
  • Margit Bierregaard (KFUK, Esbønderup)
  • Ole Bjørndal (Dansk Spejderkorps Sydslesvig)

 

 

og mange flere....

 

 

Fejl eller mangler ved listen bedes meddelt til:

ole.lumholt(at)email.dk

 

 

 

 

 

 

          SC:   Spejderchef

          KF:   Kolonnefører

          KA:   Kolonneassistent

          DC:   Division/Distrikt chef

          DA:   Division/Distrikt assistent

          TF:    Tropfører

          TL:    Tropleder

          TA:    Tropassistent

          SL:    Stammeleder

          SA:    Stammeassistent

          FF:    Flokfører

          FL:    Flokleder

          FA:    Flokassistent

          RL:    Roverleder

Jyskweb 2008